Miego įtaka kūno svoriui

Taip, tai tiesa: miego trukmė tikrai gali turėti įtakos jūsų kūno svoriui. Bėda ta, jog šiuolaikiniame pasaulyje vis daugiau žmonių pakankamai neišsimiega. Miegas lygiai tiek pat svarbus sveikatai ir svorio kontrolei, kiek ir mitybos įpročiai bei reguliari mankšta. Nuolatinis neišsimiegojimas mažina smegenų darbingumą, trukdo priimti teisingus sprendimus. Kai jaučiamės pavargę, smegenys ieško būdų “kompensuoti” tą nemalonią būseną, o maistas yra vienas iš didžiausių malonumų, tad atsiranda stipresnis alkio jausmas ir antras gabalėlis pyrago tampa tikru “išsigelbėjimu”.
Amerikoje atlikti tyrimai rodo, jog neišsimiegoję žmonės yra labiau linkę užkandžiauti vėlai vakare ir, be kita ko, renkasi daug angliavandenių turintį maistą. Čikagos universitete atliktame tyrime miego stygiumi besiskundžiantys tyrimo dalyviai rinkosi dvigubai riebesnius užkandžius nei tie, kurie miegojo mažiausiai 8 valandas. Tyrimai rodo, jog per mažai miegantys žmonės linkę valgyti didesnėmis porcijomis ir tokiu būdu didina savo kūno masę. Negana to, miego trūkumas lemia didesnį energijos poreikį, taigi skatina vartoti daug angliavandenių turinčių maisto produktų. Apibendrinant, mieguistos smegenys siekia gauti kuo daugiau energijos ir, deja, ne iš daržovių ar vaisių, o iš riebaus ir kaloringo, kitaip tariant, „skanaus ir sotaus“ maisto.
Miegas – tai tarsi „maistas“ smegenims. Suaugusiam žmogui per parą vidutiniškai reikia 7-9 val. kokybiško miego. Mažesnis miego kiekis sukelia hormono kortizolio “šuolius” organizme. Šis, streso metu išsiskiriantis, hormonas duoda signalą kūnui taupyti energiją, kurią prarandam neišsimiegodami. Energija, kaip žinia, mūsų kūne kaupiama riebalų pavidalu, tad mažiau miego – daugiau streso ir daugiau sukauptų riebalų, kad, prireikus, būtų iš kur pasisemti reikalingos energijos.  Taigi miego įtaka svorio kontrolei yra milžiniška, todėl reiktų stengtis ne tik kad miegoti 7-9 val. per parą, bet dar ir daryti tai kokybiškai.
Štai keletas patarimų kokybiškam nakties miegui užtikrinti:
1. Bent valandą prieš miegą nesinaudokite mobiliuoju telefonu, kompiuteriu, nežiūrėkite televizoriaus.
2. Susikurkite tam tikrą „miegamojo ritualą“. Pagalvokite, kas padėtų atsipalaiduoti – vonia, meditacija, skaitymas... Stenkitės negalvoti apie darbą ar rūpesčius.
3. Laikykitės dienotvarkės – gulkite ir kelkitės kasdien tuo pačiu metu (net ir savaitgaliais!). Tai padės nusistovėti jūsų dienos ritmui.
4. Stebėkite, ką ir kada valgote. Artėjant nakčiai, venkite sočių, riebių patiekalų ir alkoholio, nes tai gali sukelti rėmenį, gali tapti sunku užmigti. Po 14 val. venkite stiprios žalios ar juodos arbatos, kavos ir šokolado, nes kofeinas jūsų organizme gali išsilaikyti iki 5–6 val.
5. Išjunkite visas šviesas. Tamsa skatina išsiskirti natūralų miego hormoną - melatoniną, o šviesa, atvirkščiai, stabdo jo išsiskyrimą, trukdo užmigti.