Mityba ir dantų sveikata

Mitybos specialistai vienbalsiai sutinka, jog vaikai ir suaugę turi valgyti kuo įvairesnių maisto produktų, kad išliktų sveiki. Tačiau per daug angliavandenių bei cukrų turintis maistas (pvz., pyragai, sausainiai, saldainiai, pienas ir kt.), taip pat pikantiški bei krakmolingi maisto produktai (pvz., bulvių traškučiai) gali sukelti dantų ėduonį. Tai, kiek ilgai angliavandeniai išsilaiko ant dantų paviršiaus, lemia ėduonies atsiradimo riziką. Tad į ką verta atkreipti dėmesį?
Valgykite kuo daugiau šviežių daržovių bei vaisių. Geriausia kaip užkandžius pasirinkti tuos, kuriuose yra didelis kiekis vandens, pvz., salierus, agurkus, kriaušes, melionus. Rekomenduotina protingai riboti bananų ir razinų vartojimą, nes šiuose produktuose yra didelis kiekis cukraus. Jų suvalgius, patartina praskalauti burną vandeniu ar išsivalyti dantis.
Įsitikinkite, jog suvartojate pakankamai kalcio teikiančių produktų: kietųjų sūrių, jogurtų, kiaušinių, grikių, avižų ir kt. Kalcis stiprina dantis bei kaulus.
Dažniau užkandžiams rinkitės sūrį, ypač čederio tipo, nes jis didina seilėtekį ir tokiu būdu padeda pašalinti apnašas nuo dantų paviršiaus.
Esant galimybei, rinkitės maisto produktus, kurie yra be cukraus arba bent jau dirbtinai nesaldinti. Maistas, kuriame yra cukraus pakaitalo ksilitolio, gali padėti išvengti skylučių dantyse. Jei kramtote gumą, rinkitės tokią, kuri sudėtyje turi ksilitolio. Nustatyta, kad ksilitolis mažina bakterijų kiekį burnoje, be to pats gumos kramtymas padeda padidinti seilių išsiskyrimą burnoje. Tai, savo ruožtu, padeda palaikyti švarą burnoje.
Venkite lipnių, ilgai kramtomų maisto produktų, tokių kaip razinos, džiovintos figos, javainių batonėliai, avižiniai ar žemės riešutų sviesto sausainiai, guminukai, karamelė, medus ir pan., nes jie ilgai išlieka ant dantų ir sudaro puikią terpę bakterijoms daugintis.
Daug cukraus turinčius produktus stenkitės vartoti kartu su maistu, o ne atskirai kaip užkandžius. Jei planuojate pasimėgauti desertu, geriausia tai daryti iškart po valgio, kol burnoje dar yra pakankamai seilių, galinčių pašalinti maisto apnašas nuo dantų. Maisto metu vartojami nesaldinti gėrimai taip pat padeda dantims išlikti švaresniems.
Stenkitės kuo mažiau užkandžiauti, ne dažniau 2-3 k. per dieną. Užkandžių dažnumas yra daug svarbesnis veiksnys, galintis turėti įtakos ėduonies atsiradimui, nei kad užkandžių metu suvartotas maisto kiekis. Laiko tarpas tarp valgių leidžia seilėms nuplauti maisto daleles nuo dantų. Dažnas užkandžiavimas sukuria terpę nuolatiniam bakterijų vešėjimui, o tai lemia apnašų plitimą ir dantų ėduonies atsiradimą. Jei yra galimybių, po užkandžių reikėtų išsivalyti dantis.
Siekdami apsaugoti kūdikių dantis, niekuomet neguldykite kūdikio į lovą su buteliuku, pripildytu pienu, mišiniu, sultimis ar saldintu gėrimu. Jei kūdikiui prieš miegą reikia buteliuko, pripildykite jį paprastu vandeniu.
Visuomet pasiūlykite savo vaikui paprasto vandens vietoje sulčių ar saldinto gėrimo. Sultys, saldūs gėrimai ir net pienas turi cukraus. Vanduo nekenkia dantims ir padeda nuplauti bet kurias maisto daleles, kurios gali prilipti prie dantų.
Naudokite dantų pastą su fluoru - tai padeda išvengti dantų ėduonies. Jei leidžia galimybės, dantis reiktų valyti bent du kartus per dieną, idealu - po kiekvieno valgio ar užkandžio. Jei dantų išsivalyti po kiekvieno valgio yra neįmanoma, tai rekomenduojama bent keletą kartų per dieną praskalauti burną vandeniu ar nesaldinta arbata. Jei norite pašalinti maisto likučius tarp dantų ir žemiau dantenų linijos, mažiausiai vieną kartą per dieną naudokite tarpdančių siūlą.
Jei vartojate vaistus sirupo pavidalu, vėlgi nepamirškite, jog ten yra daug cukraus, tad burną po tokių vaistų vartojimo reikėtų praskalauti. Bakterijos, esančios burnoje, cukrų verčia rūgštimis, ardančiomis emalį – viršutinį danties sluoksnį.
Reguliariai lankykitės pas odontologą. Vaikams pirmasis apsilankymas pas odontologą turėtų įvykti sulaukus pirmojo gimtadienio arba per šešis mėnesius nuo pirmojo danties pasirodymo. Reguliariai atliekant dantų būklės patikrinimą, turėsite sveikesnius dantis bei išvengsite galimų komplikacijų, gydant įsisenėjusias dantų ligas.