
Eteriniai aliejai dar nuo seno buvo plačiai naudojami didikų ir paprastų žmonių. Graikijoje ir senovės Egipte eterinius aliejus naudodavo medicininiais ir religiniais tikslais, o pirmojo pasaulinio karo metais, eteriniais aliejais buvo gydomi iš karo grįžę Prancūzijos kariai. Ypač efektyviai būdavo gydamos žaizdos, o eterinių kvapų terapija padėdavo kariams įveikti psichologines problemas.
Šiandien eterinių aliejų galima rasti visur, pradedant žvakėmis ir kvepalais, baigiant SPA procedūromis ir meditacijos praktikomis. Vis daugiau populiarumo sulaukia eterinių aliejų garinimas namuose.
Kaip veikia aromaterapija
Vienas populiariausių eterinių aliejų naudojimo būdų – garinimas. Eteriniai aliejai suaktyvina uoslės receptorius, kurie siunčia signalus į limbinę sistemą, veikiančią emocijas, atmintį, apetitą, bendrą ir seksualinę sveikatą. Įkvėpus aromatinių aliejų yra stimuliuojami skirtingi biologiniai taškai, todėl eterių garinimu gali būti gydomi patys įvairiausi psichiniai ir fiziniai susirgimai.
Ramiam miegui ir streso malšinimui
Moksliškai įrodyta, kad eteriniai aliejai mažina stresą ir turi teigiamą poveikį žmogaus organizmui. Patiriantiems nervinę įtampą ypatingai naudingi gali būti levandos eteriniai aliejai, pasižymintys nervų sistemą raminančiu, kraujospūdį mažinančiu ir atpalaiduojančiu poveikiu. Levanda puikiai gelbsti nuo nemigos. Galite užlašinti 1-2 levandų eterinio aliejaus lašus ant pagalvės prieš eidami miegoti ir mėgautis ramiu poilsiu. Levandų eteriniai aliejai taip pat turi ir antiseptinį poveikį, todėl gali būti naudojami žaizdų, nudegimų ar bronchito gydymui.
Energijos didinimui, atminties gerinimui ir bendrai savijautai sustiprinti – citrusinių vaisių eteriniai aliejai
Jei stinga energijos, greit pavargstate, jaučiate išsekimo požymius ar skundžiatės susilpnėjusia atmintimi, puikiai tiks baziliko, rozmarino eterinis aliejus ir visi citrusinių vaisių eteriniai aliejai - greipfrutas, citrina, apelsinas. Citrusinių vaisių aromatiniai aliejai pasižymi stipriu antioksidaciniu poveikiu ir apsaugo organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Laisvieji radikalai žaloja DNR ląsteles ir neigiamai veikia imunitetą, todėl norintiems atstatyti bendrą savijautą, citrusiniai aliejai yra ypač rekomenduotini bei tinka vartoti sergant depresija ar alzhaimerio liga.
Skausmo malšinimui
Eteriniai aliejai taip gali būti labai vertingi siekiant sumažinti skausmingus simptomus. Aromaterapija gali tapti puikia priemone kovoje su migrena, potrauminiu skausmu, ginekologiniais susirgimais. Skausmo malšinimu pasižymintys eteriai - ciberžolė, imbieras, eukaliptas, ramunės.
Aromatinės lempos pasirinkimas
Eterinių aliejų garintuvas, tai puikus ir paprastas būdas pasisemti naudingųjų eterių savybių būnant namuose ar darbe. Jei norite intensyvesnės kvapų terapijos, galima rinktis elektrinius sauso garinimo eterinių aliejų garintuvus, kurie veikia be vandens, o mėgstantiems švelnesnius aromatus, rekomenduojamos aromatinės lempos, turinčios vandens talpyklą.
Aromatinės lempos, kurios eterinius aliejus garina kartu su vandeniu, dažnai turi ir oro drėkinamųjų savybių bei puikiai tinka esant sausam namų orui. Šaltuoju metų laikotarpiu, prasidėjus šildymo sezonui, dažnai patalpų oras tampa per sausas, todėl gali išsausėti oda, gleivinės, dažniau sergama kvėpavimo takų ligomis. Taigi, norintiems mėgautis maksimalia aromaterapijos nauda, vertėtų įvertinti ne tik gerąsias garinamų aliejų savybes, bet ir drėgmės lygio santykį gyvenamosiose patalpose.
Taip pat verta atkreipti dėmesį į tai, kokius eterinius aliejus garinate. Net ir aukščiausios kokybės ekologiški eteriniai aromatai gali Jums netikti, sukelti galvos skausmą ir būti kenksmingi, todėl renkantis aromatą, visų pirmiausia atsižvelkite į savo skonį ir tai, kokius pojūčius sukelia pasirinktas eterinio aliejaus kvapas.